Haber

Yargıtay Başsavcısı Şahin, HDP’nin kapatılmasını talep eden davada sözlü ifade için Anayasa Mahkemesi’nde.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması için açtığı davada konuşma yapmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) geldi.

HDP’nin kapatılması durumunda Şahin’in Yargıtay’daki konuşması saat 10.00’da Aziz Divan Salonu’nda başlayacak.

Başsavcı Şahin’in Anayasa Mahkemesi çıkışında basın mensuplarına açıklama yapması bekleniyor.

Bundan sonra ne olacak?

Ceza yargılaması dava prosedürü sürecinde HDP’li yetkililer, Başsavcı Şahin’in teatral ifadesinin ardından belirlenecek günde sözlü savunmalarını yapacak.

Hazine yardımının bloke edilmesine ilişkin HDP yetkilileri ve parti savunmasının uzun uzadıya yapılmasının ardından, davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak olan raportör, vakıfla ilgili raporunu hazırlayacak.

Raporun Yargıtay üyelerine dağıtılmasının ardından Önder Zühtü Arslan toplantı için tarih belirleyecek ve belirlenen günde üyeler ortaya çıkarak kapatma talebini baştan görüşmeye başlayacak.

Kararlar 15 üyenin 10’unun oy çokluğu ile alınabilir.

HDP hakkında açılan kapatma davasına 15 kişiden oluşan AYM heyeti karar verecek. Partinin Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan durumlardan dolayı feshedilmesine veya partinin kapatılmasına, toplantıya katılan üyelerin 2/3 çoğunluğu, yani 15 üyenin 10’unun oyu ile karar verilebilir. taraf, söz konusu fiillerin boyutuna göre devlet yardımından kısmen veya tamamen mahrum bırakılabilir.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilecek karar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ve HDP’ye tebliğ edilerek Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Siyasi yasaklama istenen parti üyelerinin söz ve eylemleriyle partinin kapatılmasına Anayasa Mahkemesince karar verilmesi halinde, bu kişiler 5 yıl içinde başka bir partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve başkanı olamayacak. kesin kararın gerekçeli olarak Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren yıl.

sebinkarahisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu