Haber

Ukrayna, Türkiye ile BM Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasını Rusya olmadan sürdürme teklifini gönderdi

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Türkiye ile Birleşmiş Milletler’e (BM) Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Rusya olmadan devam etmesi teklifini içeren bir mektup gönderdiğini belirterek, “Ukrayna, BM ve Türkiye, Ukrayna’nın işleyişini sağlayabilir. yemek koridoru ve gemilerin denetimi.” söz konusu.

Zelenskiy, Telegram kanalıyla Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyat anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu anlaşma kapsamında yaklaşık 33 milyon ton tarım işinin 45 ülkeye gönderildiği bilgisini paylaşan Zelenskiy, “Bunun yüzde 60’ı başta Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Kenya, Etiyopya olmak üzere Afrika ve Asya ülkelerine gitti. , Somali ve Sudan. Tarım ürünleri de Çin’e gitti.” Sevkiyatlarımız Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Irak, Lübnan, Yemen’e gönderildi. Sevkiyatlarımız Yemen, Somali gibi ülkelerde farklı din ve etnik kökenden insanların hayatlarını kurtarmaya yardımcı oluyor ve bu çok önemli. Bu kişilerin yaşamlarını sürdürme hakları vardır.” şeklinde konuştu.

Afrika, Asya ve Avrupa’nın istikrara hakkı olduğunu vurgulayan Zelenskiy, “Güvenliği ve Rusya’nın çılgınlığından korunmayı hepimizin düşünmesi gerekiyor. Ukrayna’nın gıda ürünleri yaklaşık 400 milyon insanın temel güvencesidir.” değerlendirmesini yaptı.

Zelensky dedi ki:

“Karadeniz Tahıl Girişimi, Rusya olmadan işlemeye devam edebilir ve etmelidir. Bu anlaşma geçerliliğini koruyor. Geriye kalan tek şey, bu anlaşmanın dikkatli bir şekilde uygulanmasıdır. “Üçlü format pahasına anlaşmanın işleyen tarafında teklifler içeren mektuplar gönderdim. Ukrayna, BM ve Türkiye birlikte gıda koridorunun işleyişini ve gemilerin denetimini sağlayabilir.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulduğunu ve ilgili koşullar yerine getirildiğinde Rusya’nın anlaşmaya geri döneceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Batı’nın Rus gıda ve gübresine yönelik yaptırımları durdurması halinde söz konusu anlaşmaya geri döneceklerini açıkladı.

habermacka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu