Ekonomi

Türk askeri Kosova’ya gidiyor

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türk askerleri Kosova’ya gidiyor. MSB, NATO’nun talebi üzerine 4-5 Haziran tarihlerinde Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na komando taburu sevk edileceğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Kosova’daki gelişmelere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ve ikili ilişkileri kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam ettiği belirtildi.

Bu kapsamda Türkiye ile ortak tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğu Balkanlar’daki gelişmelerin de yakından takip edildiği vurgulanarak, “Türkiye, yaşanan olayların çözümünde yapıcı olmuştur. Son günlerde Kosova’nın dost ve kardeş kuzey kesiminde meydana gelen ve diyalog yoluyla bölgesel güvenlik ve istikrarı zedeleyen olaylar yaşanmıştır.Kosova’daki olayların ardından daha önce görevlendirilen 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu görevlendirilmiştir. NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talep üzerine “Görevli birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihine kadar Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na nakli için gerekli hazırlıklara başlanmıştır. .”

haber-yenisehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu