Haber

James Webb Uzay Teleskobu, yaşam için gerekli unsurları içeren moleküler bulutu keşfediyor

James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla Dünya’dan yaklaşık 500 ışıkyılı uzaklıkta yaşam için gerekli elementleri içeren bir moleküler bulut keşfedildi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan açıklamada, araştırmanın James Webb Teleskobu’nun bir programında Buz Devri Projesi kapsamında yürütüldüğü bildirildi.

Uzmanların, Dünya’dan yaklaşık 500 ışıkyılı uzaklıkta yer alan “Chamaeleon I” isimli moleküler bulutun ağır ve araştırması zor bölgesini eksi 263 derecede James Webb Teleskopu ile inceledikleri bildirildi.

Üzerinde çalışılan moleküler bulutların şimdiye kadar ölçülen en derin ve en soğuk buz olduğu paylaşıldı.

Araştırmada, moleküler buluttaki buzda yaşanabilir bir ortam için gerekli olan karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt gibi birkaç temel elementin tespit edildiğine dikkat çekildi ve James Webb Teleskopu ile yapılan gözlemin çok ilginç olabileceği kaydedildi. kritik bulgu.

Leiden Gözlemevi uzmanı Melissa McClure, “Bu gözlemler, yaşamın yapı taşlarını oluşturmak için gerekli olan basit ve karmaşık moleküllerin oluşumuna yeni bir pencere açıyor” dedi. sözünü kullandı.

Araştırmanın sonucu Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

domanichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu