Haber

Çin, ABD’den Tibet’te görev yapan Çinli yetkililere yönelik yaptırımları geri çekmesini istedi

Çin, ABD’nin Tibet Özerk Bölgesi’nde görev yapan iki Çinli yetkiliye “insan hakları ihlalleri” nedeniyle uyguladığı yaptırımları geri çekmesini talep etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin yaptığı açıklamada, yaptırım kararının hukuka aykırı olduğunu ve Çin’in içişlerine müdahale anlamına geldiğini belirtti.

ABD’nin diğer ülkelere yetkisiz yaptırım uygulama hakkının bulunmadığını belirten Sözcü Vang, “ABD, yerel bir yasaya dayanarak ve sözde insan hakları ihlallerini Tibet’te kullanarak hukuk dışı yaptırımlar uyguluyor.” karar verin ve kınayın.” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, 10 Aralık’ta, 2016-2021 yılları arasında Tibet Partisi Sekreteri olan Vu Yingcie ile 2018’den beri bölgenin polis şefi olan Cang Hongbo’ya, ülkedeki insan hakları ihlallerindeki sorumluluklarından dolayı yaptırım uygulayacağını duyurdu. bölge.

İki yetkilinin ABD’deki varlıkları dondurulurken Amerikan vatandaşlarıyla para transferi yapmaları yasaklandı.

Yaptırım kararı, 2012 Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında verilmişti. ABD daha önce Sincan Uygur Özerk Bölgesi eski Parti Sekreteri Çın Çuanguo’ya “Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri” nedeniyle yaptırım uygulamıştı. bire bir hukuk kapsamındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu