Haber

ABD’den Somali’de DEAŞ liderine operasyon

Sivil veya askeri kayıp olmadı.

ABD ordusunun “dağlık mağara kompleksi”nde düzenlediği operasyonda çıkan çatışmalarda Sudanlı’nın öldürüldüğüne dikkat çeken yetkililer, operasyonda sivil ya da askeri ölümün olmadığını, sadece bir ABD askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi. askeri operasyon köpeği tarafından yaralandı.

Biden aylarca süren planı onayladı

Söz konusu baskının planlanmasının aylar sürdüğünü belirten yetkililer, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) geçtiğimiz hafta bilgilendirdiği Lider Joe Biden’ın da bu hafta başında operasyona onay verdiğini belirtti.

Yetkililer, Sudani’nin “dağlık mağara kompleksi”nin terör örgütü DEAŞ’ın Afrika ve Afganistan başta olmak üzere dünya çapındaki operasyonel faaliyetlerine mali ve lojistik destek sağladığını belirtti. Yetkililer, Sudanlı’nın DEAŞ’a katılmadan önce “uzun bir terör geçmişine” sahip olduğuna dikkat çekti.

2012 yılında ABD yaptırım listesine girdi.

2012 yılında ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlar listesine giren Sudani’nin, yabancı savaşçıların terör örgütü El Şebab’ın eğitim kamplarına katılımını organize ettiği ve bu örgüte finansman kaynağı sağlamak için çalıştığı da belirtildi.

Yetkililer, aralarında Somali hükümetinin de bulunduğu ABD’nin diğer değerli müttefiklerini de terörle mücadele operasyonu hakkında bilgilendirdiklerini kaydetti.

haber-bagcilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu