Haber

ABD, Meksika’daki mültecileri kabul edecek

YENİ ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Meksika’daki mültecilerin bir kısmını kabul edeceklerini, Meksika’nın ise ülkenin güneyinde göçmenler için yeni bir merkez kuracağını bildirdi.

Sullivan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ile ABD’li yetkililer arasında bu hafta başında gerçekleşen görüşmenin “oldukça verimli” geçtiğini ve ABD’nin güvenli, düzenli ve yasal erişime erişimi genişletmek için ek adımlar attığını belirtti. göçmenler için geçiş yolları. ilan edildi.

Sullivan, Meksika hükümetinin ülkenin güneyinde göçmenler için iş fırsatları da sunan uluslararası çok amaçlı bir merkez kurma planını tam olarak desteklediğini kaydetti.

ABD’nin Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezüella’dan halihazırda Meksika’da bulunan bazı mülteciler için sevk kabul etme taahhüdünde bulunduğunu belirten Sullivan, göçmenlerin ABD ve Meksika ortasında yasal geçişine ilişkin iş birliğini geliştirme çabalarına işaret etti.

Sullivan, göçmenleri yasal yollara başvurmaya davet ederek, ülkeye yasa dışı yollardan girmeye çalışanların sınır dışı edilme, cezai kovuşturma ve yeniden giriş yasağı gibi önemli sonuçlarla rekabet etmeye devam edecekleri uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu